Domácí Kultura Fotbal, parkur, běh i zpěv. Olomouc ožije!

Fotbal, parkur, běh i zpěv. Olomouc ožije!

531
0
Sdílejte

Nabitější program Olomouc dlouho nepamatuje. Do hanácké metropole zamíří v červnu tisíce turistů, další miliony uvidí krásy města u televizních obrazovek. 

Text: Vojtěch Bílý

Červen si v Olomouci užijeme! Čeká nás fotbalový šampionát jednadvacítek, prestižní půlmaraton, olympijská kvalifikace parkuru i koncert hvězdného italského basbarytonisty.

Nejlepší parkur v Česku

Kdo je rád v centru dění, neměl by v červnu z krajského města vytáhnout paty. První ze čtyř velkých akcí proběhne od 10. do 14. června v areálu Equine Sport Center v Olomouci Lazcích. Podruhé v historii se zde představí nejlepší parkuroví jezdci planety při závodu Světového poháru v parkurovém skákání J&T Banka CSI3*W.

Olomoucký závod je letos i součástí olympijské kvalifikace na hry v Riu. „Znamená to, že jezdci, kteří budou usilovat o účast na olympiádě mezi jednotlivci, mohou v Olomouci získat cenné body do olympijského žebříčku,“ uvedla ředitelka závodu Klára Damborská.

Zajímavou konkurenci ale bude mít i soutěž juniorů a mladých jezdců. „Jejich závod je novinkou letošního ročníku. Soutěž bude určitě napínavá, mladí závodníci si totiž mohou splnit kvalifikaci pro mistrovství Evropy,“ prozradila Damborská.

Největší nadějí domácí stáje bude slovenský jezdec Radovan Cibere. „Věřím, že se mi doma bude dařit. Chtěl bych všechny na závody pozvat, jde o nejprestižnější závody v Česku, lepší jezdce u nás nikde neuvidíte,“ láká jeden z nejlepších slovenských parkurových jezdců.

Závodní program začíná každý den v půl deváté ráno. Vjezd o areálu je letos přímo z Lazecké ulice, návštěvníci tak nebudou muset závodiště složitě objíždět. „Připravená je i odpočinková zóna pro rodiny s dětmi, kde bude možnost se svézt na ponících, občerstvit se nebo zakoupit suvenýry,“ prozradila majitelka Equine Sport Centra Barbora Valštýnová.

Budoucí fotbalové hvězdy

Desítky milionů spolykala rozsáhlá rekonstrukce Androva stadionu. Důvod byl prostý – čtyři zápasy Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let, které se právě v Olomouci odehrají. Mimo budoucí hvězdy světového fotbalu, které se pravidelně na „malém“ Euru představují, přijedou do Olomouce i zástupy fanoušků.

Na Andrově stadionu se od 18. června postupně odehrají zápasy mezi Itálií a Švédskem, Švédskem a Anglií a Anglií a Itálií. Na olomouckém pažitu se pak navíc rozhodne i o jednom z finalistů. „Bylo by příjemné, kdyby český tým v pražské skupině skončil tak, aby semifinále hrál právě v Olomouci. To by teprve byla pro Olomouc pravá zkouška ohněm,“ pronesl při slavnostním otevření zrekonstruovaného stadionu primátor Antonín Staněk.

Hráči Anglie, kteří se už s Olomoucí seznámili na krátkém soustředění na konci března, budou po celou dobu šampionátu ubytovaní přímo v Olomouci, Italové pak ve Vésce. Spolu s nimi přijedou do Olomouce i početné zástupy fanoušků, pro které vyroste v blízkosti stadionu i fanzóna s velkoplošnou obrazovkou. Navíc všichni majitelé vstupenek na zápasy fotbalového šampionátu budou mít hromadnou dopravu po městě zcela zdarma.

Pět tisíc běžců

Z pohledu amatérských běžců vůbec nejlepší půlmaraton v České republice. Právě tak se v nedávné anketě portálu běhej.cz vyslovili fanoušci běhání. Olomoucký půlmaraton, který letos startuje v sobotu 20. června v 19 hodin, ale vyhledávají i esa světové atletiky. Svědčí o tom i fakt, že závod letos poprvé získal nejvyšší ocenění Mezinárodní asociace atletických federací IAAF – zlatou známku kvality. „Určitě se zúčastní i běžci z absolutní světové špičky,“ slíbil předseda organizačního výboru olomouckého půlmaratonu Carlo Capalbo.

Podle něj se letos závodu účastní 5 500 běžců. „Je to o pět set víc než loni. Po pražském půlmaratonu tak jde o největší závod v republice. Do organizace se navíc zapojí další stovky dobrovolníků, tisíce lidí pak lemují závodní trať,“ pochvaluje si skvělou atmosféru Capalbo.

Mezi běžci by se v Olomouci měl objevit třeba i někdejší nejlepší fotbalista planety Pavel Nedvěd či biatlonistka Gabriela Soukalová. „Pavel je můj dobrý kamarád a slíbil, že do Olomouce určitě přijede. Buď jako dobrovolník, nebo závodník,“ dodal Capalbo.

Mimo hlavního závodu, který mohou absolvovat jedinci nebo dvoučlenné a čtyřčlenné štafety, proběhne o závodním víkendu i řada dalších doprovodných akcí. „Jde o dm rodinný běh na tři kilometr, Marathon Music Festival nebo veletrh sportovních potřeb a zdravého životního stylu Moravia Sport Expo na výstavišti Flora,“ prozradila mluvčí půlmaratonu Zdenka Pecková.

Olomoučtí vozíčkáři navíc už den před závodem startují 24 hodinový štafetový závod na vozíčku, do kterého se mohou zapojit všichni příchozí. „Každý si může vyzkoušet pár stovek metr na vozíku, uvidí, že nejde o nic lehčího, než uběhnout půlmaraton,“ řekl Milan Langer ze spolku Trend vozíčkáři.

Krasavec na konec

Znovu po roce zavítá do samotného centra Olomouce jeden z předních světových interpretů vážné hudby. V pondělí 22. června vystoupí na Horním náměstí italský basbarytonista Ildebrando D´Arcangelo.

Na náměstí vyroste pódium s hledištěm pro tři tisíce lidí. „Po koncertu, který startuje ve dvacet hodin, bude následovat ještě ohňostroj. To vše jako vyvrcholení oslav 70. výročí od konce 2. světové války,“ řekl primátor města Olomouce Antonín Staněk. Italského pěvce při koncertu doplní Simona Houda Šaturová, hudební doprovod zajistí Moravská filharmonie Olomouc.

V případě nepříznivého počasí připravili organizátoři pro všechny návštěvníky koncertu pláštěnky. „Skvěle se nám to osvědčilo loni v Prostějově při koncertu Josepha Calleji,“ poukázal Josef Váˇna z pořádající agentury TK Plus na další světovou hvězdu vážné hudby, která v posledních letech zavítala na Hanou.

Mimo excelentní zpěv však italský pěvec láká i jinak. „Hlavně pro dámy je to opravdu pohledný a charismatický muž. I proto věřím, že o koncert bude mezi lidmi velký zájem,“ doplnil Váňa.

Nahrát by tomu mělo i vstupné, které je podstatně nižší než při předchozích koncertech v centru Olomouce. „Vstupenky stojí od 390 do 590 korun, což je na tak významný koncert opravdu skvělá částka,“ řekl primátor Olomouce Antonín Staněk.

Ten věří, že koncert přitáhne nejen místní, ale i turisty. „Ve stejném termínu u nás hraje i italská fotbalová jednadvacítka, věřím, že i její fanoušci si najdou cestu na koncert,“ dodal primátor. Lístky na koncert se dají zakoupit v síti Ticketportal. K dispozici jsou tři kategorie lístků za 390, 490 a 590 korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here