Domácí Domov Jak vybrat dobrý tábor?

Jak vybrat dobrý tábor?

565
0
Sdílejte

Text Eva Valentová

Zatímco většina z nás nyní plánuje dovolenou, Jakubu Lehnertovi se blíží asi nejpernější období v roce. Jako volnočasový pedagog totiž léto prožije na sportovně zaměřených táborech, které pod hlavičkou olomoucké Newman School organizuje. Šestadvacetiletý Jakub Lehnert, majitel sedmi instruktorských či trenérských licencí, pracuje s dětmi už osm let – o prázdninách i během školního roku. „Nenechávejte své děti sedět doma. Přihlaste je na tábor. Dobrodružství totiž čeká venku s přáteli,“ radí rodičům Lehnert.

Vzpomenete si na svůj první tábor, kam vás jako dítě poslali rodiče?

První tábor jsem absolvoval v létě roku 1997 u přehradní nádrže Pastviny. Bylo to léto povodní. Pamatuji si hlavně déšť. Od té doby jsem dlouho na tábor nechtěl.

Ptala jsem se proto, že v mém případě šlo o tábor v dobách komunismu. Tři týdny bez rodičů a plné slz. Na obranu svých rodičů ale musím přiznat, že neměli příliš na výběr. Dneska je však nabídka letních aktivit neuvěřitelně pestrá. Poraďte mi, jak se v ní mám jako rodič zorientovat, abych nesáhla vedle.

Pro rodiče je nejlepší doporučení od známých, přátel. A pro nás organizátory zase platí, že nejlepší reklama je dobrá zkušenost klientů. V současné době tábory pořádá spousta organizací, které vedou zájmové kroužky přes školní rok. To vidím jako velkou výhodu. Rodiče i děti mají s lektory pravidelný kontakt během roku, dobře se znají. Proto bych neváhal děti na tyto tábory přihlásit, pokud mají daný kroužek rády. Jinak rodiče by měli myslet také na to, zda zaměření tábora má pro dítě význam vzhledem k jeho věku. Pokud se jedná o tábor se specifickým zaměřením, zajímal bych se o náplň dne. Kolik času se děti budou stěžejní aktivitě věnovat. Je dobré znát také zázemí tábora. Děti i rodiče jsou zvyklí na určitý standard – sociální zázemí, strava. Určitě neodsuzuji tábory, kde jsou suché záchody a hvězdy nad hlavou. Bohužel dětí a rodičů s těmito prioritami ubývá.

Je dobré zapojit do výběru i samotné dítě?

Podle mě je důležitý věk dítěte. Bývám často svědkem až neuvěřitelných situací, kdy velmi malé dítě rozhoduje o všem, co bude a nebude, kam bude chodit a nebude. Tento přístup ve výchově do určitého věku neuznávám. Zdravý rozum rodičů je v tomto případě to nejlepší. U školáků je konzultace a společný výběr tábora velmi vhodný. Pokud se setkají rodiče při výběru s apatií potomka, určitě by ho měli přihlásit sami. Nenechávat ho sedět s babičkou a dědou.

A co nalákat takového pecivála na kamaráda?

Určitě. To platí pro všechny děti. Receptem na úspěch kratších táborů je přijít s kamarádem, kamarádkou. V tomto případě si děti vše mnohem více užijí. V kolektivu se cítí lépe. Dětem občas trvá socializace a mnohdy se stane, že si kamarády vytvoří až poslední den. A to může být na příjemné prožití tábora pozdě.

Pokud pořadatele tábora neznám, co všechno bych si o něm měla zjistit?

Určitě bych se zajímal o jejich akce a tábory pořádané v minulosti. Jak jsem již zmiňoval, důležité jsou i informace o sociálním zázemí, stravování na táboře a podobně. Pátral bych po odbornosti vedoucích a instruktorů, ale třeba také po počtu táborníků. Mnohdy je totiž velký počet dětí na úkor kvality.

Jsou nějaké indicie, které mohou ukazovat na „špatný“ tábor?

Například příliš nízkou cenu bych bral jako varovný vykřičník. Výjimkou jsou některé neziskové organizace, které mohou získat dotaci. Pak je výsledná cena jiná a vše je v pořádku.

Jak dlouho už pracujete s dětmi? A co všechno jim nabízíte?

S dětmi pracuji již osm let. Naše sportovní škola Newman School funguje celoročně. Dětem nabízí kurzy in-line bruslení v rámci mateřských a základních škol. Dále vyučujeme jízdu na kolech, in-line bruslích či skákacích botách. Přihlásit se mohou i  dospělí. Letos jsme otevřeli atletické přípravky na novém hřišti při Základní škole v Tršicích. V prázdninovém období organizujeme in-line příměstské tábory a tábory zaměřené na atletickou průpravu ve spolupráci s Atletickým klubem Olomouc. Pořádáme sportovní programy pro školy na míru. V příštím roce chystáme nabídku služeb rozšířit o adaptační kurzy pro základní školy a školní výlety ve ski areálů Hlubočky. Tam se letos vylepšuje zázemí a staví se letní bobová dráha.

Kdo se dětem na táborech, kterých se účastníte, věnuje?

Certifikovaní instruktoři a kvalifikovaní trenéři. Všichni během roku procházejí několika školeními.

Kdy a jak sestavujete program táborů?

Téma vytváříme osm měsíců předem. Od něj se odvíjí celý program, který s instruktory chystáme v průběhu roku. Vše musí být samozřejmě přizpůsobeno věku dětí. Při větším počtu účastníků programy členíme nejen podle věku, ale i jejich zkušeností. Pokud pracujeme s celou skupinu současně, vždy se musí brát ohled na nejmenší i zábavu velochů.

Tábory, na kterých pracujete, jsou velmi akční. Může se ale přihlásit i dítě s lehkými zdravotními problémy?

Samozřejmě. Zdravotní omezení s rodiči individuálně probereme a program případně přizpůsobíme. Nejčastěji mají děti omezení stravy, což je potřeba konzultovat dopředu s kuchařem a stravovacím zařízením. Vždy se najde vhodné řešení.

Abyste v konkurenci obstáli, je potřeba vaši nabídku rozšiřovat a měnit. Chystáte něco zbrusu nového na letošní léto?

Konkurenci předbíháme celoroční prací s dětmi. Tyto děti pak s námi rády tráví i léto a na tábory se vracejí. Naše škola při výuce preferuje individuální přístup. Samozřejmě u táboru to nejde, proto se snažíme alespoň omezovat počet dětí na instruktora. Naše tradiční příměstské tábory bývají kapacitně plné. Proto již příští rok chystáme zcela nový příměstský tábor. Určitě se rodiče o něm včas dozví.

Dají se vysledovat nějaké trendy v pořádání táborů? Co dneska děti táhne? Mám pocit, že i ony samy mají větší nároky, očekávání.

Jednoznačně vedou příměstské tábory. Děti nerady na dlouhou dobu opouštějí rodiče. Navíc příměšťáků se mohou účastnit i velmi malé děti. Naše škola bere táborníky již od čtyř let. U pobytových táborů nebývá tak nízká věková hranice obvyklá. Boom zažívají také akce, které se pojí s oblíbenými knížkami či filmy. Stává se, že v jednom městě najdete hned několik táborů s názvem Harry Potter a podobně. Motivačně je to dobrý tah, ale co originalita? Já raději volím obecnější témata. Letos to bude například Svět skřítků.

Pravidla pro výběr letního tábora

  • Při výběru se řiďte tím, jaký tábor se dítěti nejvíce zamlouvá – vybírejte s ním (platí pro starší děti)
  • Dobré reference na pořadatele tábora (tábor volte například na doporučení svých přátel)
  • Dlouhodobá praxe pořadatelů tábora
  • Seznamte se s vedoucími osobně
  • Informujte se podrobně o programu tábora
  • Pošlete dítě s kamarádem nebo sourozencem

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here