Domácí Domov Kam za vodou kolem Olomouce?

Kam za vodou kolem Olomouce?

484
0
Sdílejte

 

Stále více lidí vyhledává pro rekreaci přírodní koupání na dohled od svého bydliště. Vybrali jsme pro vás několik tipů na zajímavá místa v okolí Olomouce, kde se v horkých letních dnech můžete schladit zadarmo.

Text: Vojtěch Bílý Foto: Adam Szikorski

Toužíte po krásném koupání, ale představa přeplněného aquaparku a veřejných koupališť je vám cizí? Nepotřebujete hromady tobogánů a chlorem parfémovanou vodu? Vyrazte na některé z přírodních koupališť v zatopených lomech, přehradách či jezerech v blízkosti Olomouce.

Poděbrady: Pohodlně na kole za pár minut

Jedno z nejoblíbenějších přírodních koupališť poblíž Olomouce jsou štěrkopísková jezera Poděbrady. Překrásná vodní plocha dvou jezer se nachází jen pět kilometrů od Hanácké metropole a dostat se sem lze několika způsoby. Nejpohodlnější je cesta autem, zaparkovat se dá na rozlehlém odstavném parkovišti jen několik metrů od vody. Dojet se ke koupališti dá i městskou hromadnou dopravou, ze zastávky ale musíte ještě několik stovek metrů pěšky.

Komu nevadí trocha pochybu, může na Poděbrady vyrazit i pěšky stezkou podél Mlýnského potoka, cyklistům j pak určená asfaltová cyklostezka z Řepčína.

Mimo průzračně čisté vody, kterou pravidelně kontrolují hygienici, nabízí Poděbrady i nově zrekonstruovanou restauraci s výhledem na vodní plochu, půjčovnu loděk, několik upravených pláží a rovněž nudapláž. Pro koupání je určené především menší, jižní jezero. Severní je pak rájem pro rybáře.

Náklo: Průzračná voda, ale stále se těží

Štěrkovna Náklo poblíž Litovle láká stejně jako Poděbrady po celou sezónu na křišťálově čistou vodu. Ta ale může být poněkud studenější, hloubka stohektarové vodní plochy zde totiž dosahuje i několika desítek metrů. Vstup do vody je však na mnoha místech pozvolný a nebrání tak ani koupání s malými dětmi.

Náklo láká i milovníky vodních sportů, s jejichž provozováním však byly v minulosti problémy. Všichni návštěvníci také musí na Nákle počítat s tím, že zde stále probíhá těžba a do některých míst je zakázaný vstup. Bójky pak vyznačují plochu, po které se pochybují i velké lodě a je lepší se jim vyhnout.

Štěrkovna v Nákle je z Olomouce dostupná jak autem, tak na kole. Nejrychlejší je vydat se po „staré“ dálnici směrem na Litovel a odbočit přímo na Náklo. Vodní plocha se rozprostírá mezi Náklem a Lhotou nad Moravou, k dispozici jsou toalety, parkoviště i několik občerstvení.

Nová Ves: Ukryto v lese

Zatopený vápencový lom v Nové Vsi u Litovle nabízí koupání uprostřed lesů. Malá vodní plocha jde pohodlně přeplavat z jedné strany na druhou, voda je průzračně čistá díky spodním pramenům. Do vody se přichází po příjemném oblázkovém podkladu, voda se pomalu svažuje a je tak vhodná i pro děti.

Za parkování se v Nové Vsi platí symbolická částka, k dispozici jsou mobilní toalety a drobné občerstvení. Koupaliště je ze tří stran obklopené skálami, láká tak dobrodruhy ke skokům do vody. Je ale nutné dbát na bezpečnost a skákat jen v místech s dostatečnou hloubkou.

Z Olomouce se do Nové Vsi dostanete po dálnici směrem na Litovel, sjíždí se směrem na Chudobín, za nímž se odbočuje přímo do Nové Vsi.

Výkleky: Potápění povoleno

Průzračná voda s několikametrovou viditelností a až desetimetrová hloubka. Parametry zatopeného lomu ve Výklekách lákají nejen k letnímu koupání, ale i potápění. To je to koneckonců povoleno a řada potápěčských škol využívá lom k výuce začátečníků.

Koupaliště je v posledních letech velmi oblíbené a v horkých dnech je zde velké množství lidí. V létě se platí za parkování před lomem, do areálu lomu je vjezd zakázán. U pláže funguje rychlé občerstvení.

Výkleky leží poblíž Lipníku nad Bečvou, z dálnice se sjíždí exitem na Velký Újezd. Příjezd k lomu je přímo z obce Výkleky po polní cestě na odstavné parkoviště.

Plumlov: Přehrada po letech ožívá

Těžké časy má za sebou Plumlovská přehrada. Po několika letech, kdy zůstala vypuštěná, se na ní v loňském roce poprvé vrátili rekreanti. Jejich počet však zdaleka není takový, jako v minulosti a možná i proto je dobrou volbou pro klidné odpoledne strávené u vody. Dobrá je zatím i kvalita vody, se kterou byly v přehradě opakovaně problémy.

Na Plumlovské přehradě je k dispozici několik volně přístupných pláží, půjčovna loděk i šlapadel. Každá z pláží je vybavena toaletami a občerstvením. U hráze je k dispozici i minigolfové hřiště. Výhodou je i možnost kempování či ubytování v několika hotelích, strávit se tak na přehradě dá i několik dní. Lákavý je rovněž bohatý kulturní program, zahrnující řadu večerních koncertů v průběhu léta či pravidelné promítání v letním kině.

Plumlovskou přehradu najdete kousek od Prostějova ve směru na Boskovice. K hrázi se nejlépe dostanete z obce Mostkovice, odkud se přijíždí i k některým plážím. Ostatní pláže a kempy jsou přístupné od silnice mezi Mostkovicemi a Plumlovem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here